YAŞ krizinin şok nedeni haberi oku

YAŞ krizinin şok nedeni haberi oku öğren, YAŞ krizinin şok nedeni son haber, YAŞ krizinin şok nedeni haberleri okumak istiyorum, YAŞ krizinin şok nedeni haberleri okumak istiyorum,

YAŞ’taki krizin perde arkasında Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner’e Genelkurmay Başkanlığı yolunu açma girişiminin bulunduğu ortaya çıktı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Andıç operasyonunun şüphelisi 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirerek de Güner’in önünü açmayı hedeflediği belirtildi. Başbuğ’un Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yıllar sonraki terfi sistemini tamamen etkileyecek girişim için yoğun uğraş verdiği görüldü. Başbuğ’un, YAŞ’ın üçüncü gününde Iğsız ve Güner ile çok gizli bir toplantı yaptığı, burada toplu istifa kararı aldıkları ancak bu önerinin daha sonra bir araya gelinen Kuvvet Komutanları’nın bir kısmı tarafından riskli bulunarak sonuç vermeyeceği gerekçesiyle kabul görmediği öğrenildi. Bunun üzerine Başbuğ’un nazik kişiliği ile tanınan Orgeneral Atilla Işık’a emekli olması için baskı kurduğu iddia edildi.

YAŞ’ın üçüncü gününde kamuoyuna yansımayan kritik bir gelişme yaşandı. Genelkurmay Karargahı’nda Başbuğ, Iğsız ve Güner üçlüsü tarafından çok gizli bir zirve gerçekleştirildi. Hiçbir kuvvet komutanının alınmadığı zirvede YAŞ’ta sivil kanadın istediklerini yapmaması halinde istifa restinin kullanılması gündeme geldi. Ancak komuta kademesinde yoklanan istifa nabzı riskli bulunarak sonuç vermeyeceği değerlendirildi. Bunun üzerine emeklilik dilekçesi baskısı devreye girdi.

“TSK’nın geleceği için birlikte hareket etmeliyiz, hükümet senin üzerinden oyun kuruyor” gibi argümanlar kullanılarak Kara Kuvvetleri Komutanı olmasına kesin gözüyle bakılan Org. Atilla Işık’a baskı kuruldu. Kamuoyunda nazik, saygılı ve polemiklerden uzak kişiliğiyle bilinen Org. Atilla Işık’ın bu yönlerinden istifadeyle emeklilik dilekçesini vermesi sağlandı.

Ancak hukukçular Hükümet kanadının emeklilik dilekçesini kabul etmeme hakkının bulunduğuna dikkat çekiyor. Orgeneral Işık’ın başarılı kariyerini değerlendiren Hükümet kanadının emeklilik dilekçesini kabul etmeyeceği değerlendiriliyor. Işık’ın Kara Kuvvetleri Komutanı olması halinde Org. Başbuğ’un ileride kendisini sıkıntıya sokacak süreçlerden kurtulmak için, bütün teamülleri ve devlet geleneğini altüst etme pahasına uyguladığı planın sistemi altüst edebileceği öne sürülüyor.

Başbuğ’un kritik girişimlerine karşı Hükümetin ikinci bir seçeneği masaya koyduğu belirtiliyor. Andıç Operasyonu’nun ‘şüphelisi’ Iğsız’ın adı için ısrar eden ve sivil otoritenin yetkilerine ‘teamül’ adı altında hukuki hiçbir dayanağı olmayan bir argümanla müdahale etmeye kalkan Başbuğ’un istifa etmesi ya da görevden alınmasının gündemde olduğu aktarılıyor. Hükümetin bu çerçevede imzaları tamamlayıp görevden alma kararnamesini Köşke sunmasının yeterli olduğu belirtiliyor. Buna göre, Başbakan ve Bakanların imzalarını taşıyan iki kararnamenin hazırlandığı bildiriliyor. Kararnamelerin biri, 30 Ağustos’ta emekli olacak Başbuğ’un görevden alınmasını, diğeri ise Orgeneral Işık Koşaner’in Başbuğ’un yerine atanmasını içeriyor.

Görevini bitirmeye sayılı günler kalan Genelkurmay Başkanı Başbuğ tarafından üst rütbeli subaylar üzerinde abluka kurulduğu, Kara Kuvvetleri Komutanı olması için önü sonuna kadar açık olan Işık’ın emeklilik dilekçesi vermesi için baskı altına alındığı süreçte, gözler yeni Genelkurmay Başkanı olacak olan Orgeneral Işık Koşaner’e çevrildi. Koşaner’in kendi çalışacağı ekibi korumak için insiyatif almaması ise dikkat çekiyor. Karşılıklı hamlelerin atıldığı süreçte konunun sistemli bir şekilde devlet krizine çevrilmesi ve Hükümetin, atamalar konusundaki kararlılığının kırılması hesaplanıyor.

YAŞ krizinin şok nedeni son haber,YAŞ krizinin şok nedeni son haber,YAŞ krizinin şok nedeni haberleri okumak istiyorum,

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s